415th Bombardment Group






Constituted as 415th Bombardment Group (Dive) on 12 Feb 1943 and activated on 15 Feb. Equipped with A-20's, A-24's, A-26's, B-25's, and P-39's. Served as a training and demonstration organization at AAF School of Applied Tactics and later as a replacement training unit of Second AF. Disbanded on 5 Apr 1944.

Squadrons. 465th: 1943-1944. 521st (formerly 667th): 1943-1944.

Stations. Alachua AAFld, Fla, 15 Feb 1943; Orlando AB, Fla, 25 Feb 1944, Dalhart AAFld, Tex, 19 Mar-5 Apr 1944.

Commanders. 2nd Lt Michael Panek, Mar 1943; Maj Wesley E Dickerson, 12 Mar 1943; Lt Col Robert K Martin, 29 Mar 1943; Col John R Kelly, 23 Oct 1943; Lt Col Steele R Patterson, 6 Mar-5 Apr 1944.

Campaigns. American Theater.

Decorations. None.

Data from Air Force Combat Units of World War II By Maurer, Maurer, Published 1986




Army Air Forces Airplane Insignia

1st Air Force Insignia 2nd Air Force Insignia 3rd Air Force Insignia 4th Air Force Insignia 5th Air Force Insignia 6th Air Force Insignia 7th Air Force Insignia 8th Air Force Insignia 9th Air Force Insignia 10th Air Force Insignia 11th Air Force Insignia 12th Air Force Insignia 13th Air Force Insignia 14th Air Force Insignia 15th Air Force Insignia 20th Air Force Insignia