I Bomber Command






Constituted as Army Air Forces Antisubmarine Command on 13 Oct 1942 and activated in the US on 15 Oct. Assigned directly to AAF. Redesignated 1 Bomber Command in Aug 1943. Assigned to First AF. Conducted antisubmarine Operations from bases in the US, the Caribbean, Newfoundland, Northwest Africa, and England from Oct 1942 until Oct 1943. Afterward, trained bombardment organizations and personnel. Inactivated on 21 Mar 1946. Disbanded on 8 Oct 1948.

Wings. 25th Antisubmarine: 1942-1943. 26th Antisubmarine: 1942-1943.

Commanders. Brig Gen Westside T Larson, 15 Oct 1942; Col George A McHenry, c. 10 Sep 1943; Brig Gen Caleb V Haynes, c. 1 Oct 1943-unkn.

Campaigns. Antisubmarine, American Theater; Antisubmarine, EAME Theater.

Decorations. None.

Insigne. On a disc azure, border or, a pile argent charged with a large, red aerial bomb palewise, all surmounted by a griffin or, facing toward dexter, fimbriated azure. (Approved 8 Jan 1946.)

Data from Air Force Combat Units of World War II By Maurer, Maurer, Published 1986




Army Air Forces Airplane Insignia

1st Air Force Insignia 2nd Air Force Insignia 3rd Air Force Insignia 4th Air Force Insignia 5th Air Force Insignia 6th Air Force Insignia 7th Air Force Insignia 8th Air Force Insignia 9th Air Force Insignia 10th Air Force Insignia 11th Air Force Insignia 12th Air Force Insignia 13th Air Force Insignia 14th Air Force Insignia 15th Air Force Insignia 20th Air Force Insignia