XXI Bomber Command






Constituted as XXI Bomber Command on 1 Mar 1944 and activated the same day. Assigned to Second AF. Moved to the Marianas late in 1944 and, assigned to Twentieth AF, engaged in very-long-range bombardment operations until mid-Jul 1945. The history of XXI Bomber Command terminated on 16 Jul 1945. (On that date Headquarters and Headquarters Squadron, XXI Bomber Command was redesignated Headquarters Squadron, Twentieth AF. This redesignation, which brought an end to XXI Bomber Command as an establishment, had no effect on the lineage of Twentieth AF.)

Wings. 58th: 1945. 73d: 1944-1945. 313th: 1944-1945. 314th: 1944-1945. 315th: 1945.

Stations. Smoky Hill AAFld, Kan, 1 Mar 1944; Peterson Field, Colo, 11 Jun-20 Oct 1944; Harmon Field, Guam, 4 Dec 1944-16 Jul 1945.

Commanders. Col John B Montgomery, 7 Apr 1944; Brig Gen Roger M Ramey, 15 Jun 1944; Brig Gen Haywood S Hansell Jr, 28 Aug 1944; Maj Gen Curtis E LeMay, 20 Jan-16 Jul 1945.

Campaigns. Air Offensive, Japan; Eastern Mandates; Western Pacific.

Decorations. None.

Data from Air Force Combat Units of World War II By Maurer, Maurer, Published 1986




Army Air Forces Airplane Insignia

1st Air Force Insignia 2nd Air Force Insignia 3rd Air Force Insignia 4th Air Force Insignia 5th Air Force Insignia 6th Air Force Insignia 7th Air Force Insignia 8th Air Force Insignia 9th Air Force Insignia 10th Air Force Insignia 11th Air Force Insignia 12th Air Force Insignia 13th Air Force Insignia 14th Air Force Insignia 15th Air Force Insignia 20th Air Force Insignia